ИПИС | Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со најголема доверба кај граѓаните
15833
post-template-default,single,single-post,postid-15833,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со најголема доверба кај граѓаните

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со најголема доверба кај граѓаните

Доколку наредната недела се одржат парламентарни избори победата би припаднала на ВМРО-ДПМНЕ, покажува најновата анкета на Институтот за политички истражувања од Скопје. Со предност од 5,4 проценти партијата на Мицкоски според истражувањето на ИПИС, води пред партијата на Заев. За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 23 проценти од испитаниците, за СДСМ 17, 6, на трето место е ДУИ за која би гласале 6,7 проценти од анкетираните. Четвртото место би припаднало на Коалцијата Алијанса за Албанците и Алтернатива кои би освоиле 4,9 проценти, потоа се Левица се 4 отсто , по неа Колицијата ЛДП и ДОМ 1,5 , а БЕСА ако има наредната недела избори би освоила 1,6 отсто од гласовите.

ИПИС во нивото истражување покрај прашањето за избори, ги анкетираше граѓаните и во кој политичар имаат најголема доверба. И на ова прашање партијата ВМРО-ДПМНЕ, односно Христијан Мицкоски имаат предност пред СДСМ, односно Зоран Заев. Според анкетата 19,3 отсто од анкетираните имаат доверба во Мицкоски, што е за 3,7 проценти повеќе од онаа доверба која ја ужива Заев, во актуелниот премиер доверба имаат 15,6 проценти од граѓаните. 7 проценти се изјасниле дека му веруваат на Ахмети, 4,2 на Апасиев, 4 на Села, 1,5 на Касами и 1,1 процент на Гаши.

 

 

Линк